Saj veš, kako stvari potekajo v tem svetu – čim neka stvar postane trend in znanstveniki dokažejo, da je neko živilo zdravo, že se najdejo proizvajalci, ki iščejo bližnjice in cenejše možnosti. Žal pri olivnem olju ni nič drugače. Veliko olj na tržišču obljublja nekaj, ko pa prebereš etiketo, vidiš, da v steklenici sploh ni pravo, zdravo olivno olje.
Ker želim, da kupuješ zgolj tisto, kar je dobro zate, ti bom povedala, na kaj moraš biti pozorna pri nakupu olivnega olja. Če boš kupovala neke »poceni nadomestke«, boš namreč kupila olje, ki je rafinirano, mešano s sintetičnimi olji in »mrtvo«, saj so ga v procesu obdelave uničili.
1. Barva in material embalaže:olivno olje se na svetlobi hitro pokvari in postane žarko. Zato je pravo, hladno stiskano ekstra deviško olivno olje vedno pakirano v temni steklenici, ki ga ščiti pred svetlobo. Tudi doma ga moraš imeti spravljenega v omari in ne na svetlobi. Olja, ki so v prozornih embalažah, po možnosti celo plastičnih, so dobra za verigo na kolesu, ne pa za tvoje telo.
2. Zmeda v imenih:ekstra deviško olivno olje ni isto kot deviško olivno olje. Edina oznaka, ki ti bo povedala, da je pred teboj zares kakovostno olje, je »ekstra deviško olivno olje«, kar pomeni, da je bilo olje hladno stisnjeno, je nerafinirano in ima stopnjo kislosti od 0 do 1. To je prvi razred kakovosti, ostalih pet je že preveč obdelanih in slabše kakovosti. Veš, na olju lahko piše, da je deviško tudi, če je mešano še s kakšnim drugim oljem – enako kot pri naravni kozmetiki, kjer mora biti nek določen odstotek »naravnih surovin«, da jo proglasijo za naravno. Enako je pri hrani, žal. Zato bodi pozorna na etikete.
3. Kako se olje obnaša na hladnem?Pravo olivno olje bo v hladilniku postalo motno, belkasto, gostejše. To je dober znak zate, saj je olivno olje tekoče na sobni temperaturi, v hladilniku pa se mora začeti trditi, gostiti.
4. Pravi pridelovalci cenijo svoje olje kot zlato.Zato na embalažo napišejo tudi letnik obiranja, poreklo nasadov oljk in celo ime družine oziroma pridelovalca.
5. Ekološki certifikat– veš, oljka je zelo trdoživo drevo, včasih so jo imeli za nesmrtno. In če pridelovalec lepo dela z njo, ne potrebuje nobenih agresivnih škropiv in tretmajev. A pri množičnih nasadih, kjer so drevesa preveč tesno skupaj in jih pridelovalci ne gojijo iz ljubezni, tam se ne bodo trudili z ekološkim kmetijstvom. Zato izberi ekološko pridelano olivno olje.